Prehistorie ToG

1991-1994

Služebně nejstarší členové dnešního sboru se začali scházet za účelem provozování “kostelní” muziky někdy v roce 1991, necelý rok poté, co začíná aktivní působení salesiánské misie v Plzni a je založeno Salesiánské středisko mládeže v plzeňské čtvrti Lobzy.

Účel tohoto prvního setkávání byl tehdy těsně spjat s liturgií – vznikl z něho kostelní sbor, zpravidla též nazývaný schola, a část dnešního sboru Touch of Gospel také jako jedna ze schol při kostele sv. Martina a Prokopa v Lobzích dál funguje. Protože bratři salesiáni se zaměřují ve své misii především na práci s mládeží, je při jejich bohoslužbách možno slyšet liturgickou hudbu poněkud jiného druhu, než je v naší středoevropské liturgické (stále ještě poněkud “nebarokní”) tradici zvykem.

A tím je také dáno, že scholy a sbory jsou v těchto kostelech tvořeny především studenty a mladými lidmi. Nejinak tomu bylo také v Lobzích a složení scholy odpovídal též repertoár, které spíše než z kancionálu vycházel z růzých “folkových” či “kytarových” zpěvníků typu Hosana, Cantate apod. Také instrumentální doprovod se skládal z kapely proměnlivého počtu a složení nástrojů. Obsazení bylo zpravidla 1-2 kytary a kontrabas, příležitostně zobcová flétna, housle atp. Mimochodem “klasický” kostelní nástroj, tedy varhany, ovšem v elektronické podobě, se v kapele objevily poprvé teprve v roce 2003.

Původní podobou jsme tedy byli spíše folková kapela s rozšířenou vokální sekcí, což přeloženo do lidské řeči znamená, že zpívalo 5-8hrdel.