Gospelové bohoslužby

Gospelové bohoslužby, které doprovázel Touch of Gospel, je unikátní projekt s evangelizační a ekumenickou myšlenkou uspořádat bohoslužbu pro věřící napříč církvemi.

Důvody, proč jsme uspořádali gospelové bohoslužby, byly následující:

Gospel nás spojuje – různí věřící v rámci sboru ToG a navíc gospel může být hudbou bohoslužeb všech denominací, tj. ekumenická myšlenka.

Z koncertních pódií se v roce 2007 dostával gospel i u nás v Čechách zpět do kostela, kam patří.

V roce 2007 byl gospel relativně stále nová muzika, která byla zajímavá a která i dnes má potenciál přitáhnout do kostela lidi všech věkových kategorií – tj. evangelizační myšlenka.

Gospelová bohoslužba v Lobzích

Uskutečněné gospelové bohoslužby

 1. Gospelová bohoslužba – 1.12.2007 v kostele sv. Martina a Prokopa v Plzni (vedli Vojtěch Sivek a Karel Šimr)
 2. Gospelová bohoslužba – 29.3.2008 Modlitebna v Plzni na Lochotíně (vedli Zdeněk Eberle, Vojtěch Sivek a Karel Šimr)
 3. Gospelová bohoslužba – 7.6.2008 Lochotínský pavilonek (děkovná, vedli Robert Frous, Zdeněk Eberle, Vojtěch Sivek a Karel Šimr)
 4. Gospelová bohoslužba – 27.9.2008 Korandův sbor (bohoslužbu vedli Miro Hamari, Robert Frous, Petr Hruška, Vojtěch Sivek a Karel Šimr)
 5. Gospelová bohoslužba – 28.11.2008 Kostel sv. Martina a Prokopa v Plzni (vedli Vojtěch Sivek a Miro Hamari)
 6. Gospelová bohoslužba – 28.3.2009 v modlitebně Církve bratrské (vedli Michal Balcar, Vojtěch Sivek a Karel Šimr)
 7. Gospelová bohoslužba – 13.6.2009 na farní zahradě v Chrástu u Plzně (vedli Karel Šimr, Michal Balcar a Vojtěch Sivek)
 8. Gospelová bohoslužba – 29.5.2010 v Lochotínském pavilonku (vedli Robert Frous, Vojtěch Sivek a Karel Šimr)
 9. Gospelová bohoslužba – 23.10.2010 v Evangelickém kostele v Němejcově ul.(vedli Ladislav Szabó, Vojtěch Sivek a Karel Šimr)
 10. Gospelová bohoslužba – 22.1.2011 (vedli Karel Řežábek, Vojtěch Sivek
 11. Gospelová bohoslužba – 9.4.2011 v ECM Maranatha (vedli Filip Jandovský, Karel Řežábek)
 12. Gospelová bohoslužba – 28.5.2021 v kostele U Ježíška

Zda je možno se modlit prostřednictvím písní, vysvětluje Michal Beránek.

„Nejenom možné. Já osobně daleko radši zpívám, protože v mluvené modlitbě člověk často nenajde ta správná slova a v tom zpěvu to prostě jde rovnou od srdce. Tam není žádná bariéra mozku nebo toho, kdy člověk o něčem přemýšlí. Tam to jde prostě rovnou. Takže já osobně říkám: ano, je to určitě výborná forma, jak se modlit.“

V nadcházejících letech jsme se podíleli na několika ekumenických bohoslužbách, např. v roce 2013 v kostele sv. Martina a Prokopa, tématem bohoslužby byla témata Pokoj, láska a jednota či v roce 2015, kdy téma bohoslužby znělo: Ježíš jí řekl “Dej mi napít”. V roce 2021 byl byla Gospelová bohoslužba v rámci Noci kostelů.

Pokud se o gospelové bohoslužbě chcete dozvědět něco formou milého rozhovoru, na tomto odkazu najdete rozhovor Karla Šimra, který byl jedním z kazatelů gospelových bohoslužeb společně s Michalem Beránkem (dirigentem sboru), Lucií Petříčkovou, Kateřinou Chejlavovou a Ludmilou Melkovou.

Další krátký rozhovor o gospelové bohoslužbě si můžete poslechnout
v rámci tohoto odkazu.

Program 1. gospelové bohoslužby v Plzni