Historie Touch of Gospel

SOUČASNOST ANEB GOSPEL PŘEDEVŠÍM
(2002 až do dnešního dne)

A pak v březnu 2002...
.. po gospelovém workshopu se začala psát úžasná éra koncertů, vystoupení, beneficí a nezapomenutelných okamžiků, mezi něž lze zařadit třeba vystoupení s Bárou Basikovou v rámci rozsvícení vánočního stromu v Plzni.

Dnes je nás na praktikáblech kolem třiceti, kapela čítá dvě piána, basu, bicí a příležitostně dechovou sekci.

Za dobu své existence máme na svém kontě už pěknou řádku koncertů, festivalů a benefičních akcí po celé republice i v zahraničí.

Mezi ty zajímavé je možné zařadit benefiční koncert pro Nadaci pro transplantace kostní dřeně či benefiční koncert SMArt gospel. Měli jsme úžasnou možnost vystupovat v Regensburgu v rámci programu “Vzájemné mosty” na 99. Katholikentag.

Mezi tradiční koncerty už je možné počítat společný koncert Touch of Gospel a Kam Běžíte Akustic Band či koncerty v adventním čase na Vánočních trzích v Plzni na Náměstí Republiky.

Unikátním koncertem se stalo vystoupení na akci s názvem Bigbít – Plzeň sobě.

Jedno ale zůstává – radost z téhle muziky a přesvědčení, že právě tohle je naše služba, naše povolání v evangelizačním smyslu toho slova.

ČEKÁNÍ NA… HANSE CHRISTIANA (2001–2002)

Ne, nemáme na mysli pohádkáře Andersena...
…ale jeho rodáka z Dánska, příjmením Jochimsena. Tak se sbor naučil Happy Day; z dřívějška už na repertoáru byly nějaké spirituály (slovy dva, zmiňované I’m so Glad a univerzální vánočně-velikonoční Sing Out the News) a sbor se začal dožadovat dalších takových písní. Začalo tedy ještě intenzivnější pátrání a hledání.

A pak v březnu 2002 přišel první český Gospel Workshop, pořádaný lidmi, kteří se později spolu s naším dirigentem Michalem stali zakladateli občanského sdružení Gospeltrain. Protože se workshop konal v Plzni, byla na něj vyslána rozvědná tříčlenná hlídka, aby situaci „omrkla“. Nakonec se z této první gospelové vlaštovky v Čechách vyklubal pro náš sbor naprosto zásadní zážitek, takže se členové Touch of Gospel od té doby stávali pravidelnými účastníky workshopu.

To bylo přesně to, co jsme hledali a potřebovali – nový repertoár, nové metody nácviku písní, kombinace sbor-kapela-sólista, to všechno podáváno charismatickým dánským „klukem“ s odzbrojujícím úsměvem a bezednou invencí, Hansem Christianem Jochimsenem. Střípky zkušeností a dávných nesmělých pokusů začaly zapadat do sebe a vytvořily mozaiku, ze které se konečně zrodil plzeňský sbor Touch of Gospel.

„PŘEDHAPPYDAY“ OBDOBÍ (2000–2001)

Jak postupně přibývalo zpěváků...
…začaly písně dostávat opět vícehlasé podoby a bylo potřeba i oživit repertoár. Došlo tak i na klasický spirituál I’m So Glad (Jesus Lifted Me), ovšem hraný s kapelou a pěkně svižně; výsledná aranž tehdy sice připomínala něco mezi bavorskou dechovkou, jamajským reggae a balkánským kvapíkem à la Emir Kusturica Band, jenže ejhle – ono se to zalíbilo sboru i posluchačům! A tak nastalo období intenzivního pátrání a shánění notového materiálu a nahrávek gospelu. Pochopitelně přišly na řadu opět filmy Sestra v akci 1 a 2, v té době asi nejpopulárnější „zásobárny“ tohoto druhu hudby, což bylo dosti významné a dá se říci přelomové. V tom druhém z filmů je totiž píseň Edwina Hawkinse Happy Day. Do této písně se část sboru zamilovala (ještě před kreativci z reklamy na džusy) a tak dlouho pátrala a sháněla, až se pomocí několika různých téměř nečitelných notových zápisů, nahrávek a hlavně úsilí jedné z členek sboru (díky, Lucko) podařilo vytvořit partituru použitelnou a hratelnou. A tak se do toho sbor na jednom ze svých každoročních podzimních soustřední pustil, čímž nadchází nová éra …

TROCHA BIGBEATU (1996–2000)

Pro rozsáhlé personální přestavbě...
…a období hledání nového výrazu a repertoáru došlo k významné věci – totiž k vytvoření kapely, která sbor doprovází prakticky dodnes v obsazení baskytara, bicí, ak. kytara a el. kytara. Protože zpěváků zpočátku moc nebylo, výběr repertoáru se opět omezoval na písně z dříve zmíněných zpěvníků, které ale tentokrát už byly „oblečené” do poněkud bigbeatovějšího kabátu. Stále ale někde v nejtemnějším (nebo snad nejsvětlejším?) koutku našich muzikantských duší zůstávala výzva a nenaplněná láska jménem spirituál & gospel. A pak přišlo …

TURBULENCE (1996)

Každé společenství...
… v němž se setkávají lidé různých povah a názorů, se občas stane místem střetu, v jehož důsledku pak celek více či méně zakolísá. Nevyhnulo se to ani nám, avšak novému šéfpilotovi se podařilo dostat stroj opět do bezpečné letové hladiny (díky, Michale).

KLASICKÉ INTERMEZZO (1994–1996)

Pro oživení repertoáru a ve snaze posunout hudební vývoj...
…dále schola v tomto období cvičila a zpívala také některé klasické sborové skladby, zpívané acapella. Obsazení tehdy čítalo cca 12 lidí, rovnoměrně rozložených ve všech čtyřech hlasech. Kromě toho se nadále zpívaly „kytarové“ písně a také některé spirituály, opět ovšem v acapella podobě. Nicméně právě někde tady dochází k prvnímu „dotýkání gospelem“: sbor nacvičil dvě písně z muzikálu Sestra v akci 1 (které s velkým úspěchem při jedné příležitosti dokonce provozoval v přestrojení za jeptišky, padni komu padni…!). Do tohoto období také spadá první „vycházení z kostelních zdí“ – hrajeme na svých prvních malých koncertech, většinou typu „mrzneme na pěší zóně“ v adventním a vánočním čase (písně Adama Michny z Otradovic), na různých dobročinných akcích apod.

PREHISTORIE (1991–1994)

Služebně nejstarší členové dnešního sboru...
…se začali scházet za účelem provozování „kostelní“ muziky někdy v roce 1991, necelý rok poté, co začíná aktivní působení salesiánské misie v Plzni a je založeno Salesiánské středisko mládeže v plzeňské čtvrti Lobzy. Účel tohoto prvotního setkávání byl tehdy těsně spjat s liturgií – vznikl z něho kostelní sbor, zpravidla též nazývaný schola, a část dnešního sboru Touch of Gospel také jako jedna ze schol při kostele sv. Martina a Prokopa v Lobzích dál funguje). Protože bratři salesiáni se zaměřují ve své misii především na práci s mládeži, je při jejich bohoslužbách možno slyšet liturgickou hudbu poněkud jiného druhu, než je v naší středoevropské liturgické (stále ještě poněkud „neobarokní“) tradici zvykem. A tím je také dáno, že scholy a sbory jsou v těchto kostelech tvořeny především studenty a mladými lidmi. Nejinak tomu bylo také v Lobzích a složení scholy odpovídal též repertoár, který spíše než z kancionálu vycházel z různých „folkových“ či „kytarových“ zpěvníků typu Hosana, Cantate apod. Také instrumentální doprovod se skládal z kapely proměnlivého počtu a složení nástrojů (obsazení bylo zpravidla 1 – 2 kytary a kontrabas, příležitostně zobcová flétna, housle atd.; mimochodem, „klasický“ kostelní nástroj, tedy varhany, ovšem v elektronické podobě, se v kapele objevily poprvé teprve v roce 2003). Původní podobou jsme tedy byli spíše folková kapela s „rozšířenou vokální sekcí“, což přeloženo do lidské řeči znamená, že zpívalo 5-8 hrdel.